Вирощування технічної коноплі, ЯК та ЧИМ ?

З чого почати вирощування конопель

Ірина Лайко пояснила, що з прийняттям нового закону коноплі стали звичайною сільгоспкультурою, але перш ніж почати їх вирощувати, варто визначитися з напрямком бізнесу. 

«Наприклад, якщо ви збираєтесь вирощувати коноплі на насіння, треба обрати спеціальний сорт, який має урожайність не менш як 1,5 т/га насіння. Середній сорт дає 1 т/га, а от олійні сорти — 1,5 т/га. При цьому, якщо звичайний сорт має близько 25-28% олії, то олійні сорти — 38-40%. Наш інститут вивів такі олійні сорти, як Глесія та Миколайчик», — каже фахівчиня.

Сорти промислових конопель харчового напрямку використання

Сорти промислових конопель харчового напрямку використання

З насіння потім можна отримати білок, олію, корм для тварин й інші продукти, тобто ланцюжок переробки насіння конопель досить великий. 

«Я була у Литві в одній компанії, яка обрала саме насіннєвий напрямок. Так от вони знайшли свою нішу у переробці — виготовляють різні приправи з того насіння. І у невеличких баночках продають у мережі супермаркетів. До речі, у Львові є заклад, де готують страви з конопель. По-перше, це дуже смачно, а по-друге — це суперфуд», — каже Ірина Лайко.

Технологічна схема переробки технічних конопель

Технологічна схема переробки технічних конопель

Європа купуватиме українські сорти конопель

Українські вчені сьогодні вивели сорти з майже нульовим вмістом ТГК.  Це відіграє ключову роль не лише при отриманні дозволів на вирощування, а й у подальшій обробці, оскільки насіння конопель здатне накопичувати ТГК під час збирання.

«Я вчена, яка досліджувала різні посіви, і знаюся на сортах. У світі існують зразки з 0,5% і є зразки з 1% ТГК (тетрагідроканабінолу). Якщо поліція виявить у вас зразки з підвищеним вмістом ТГК, у вас все буде вилучено. Такі історії мали місце у Європі. А сьогодні вони продають ті ж самі сорти нам», — застерігає Ірина Лайко. 

Адже саме з цими сортами пов’язаний ще один нюанс, з яким нещодавно зіткнулися європейці, що стрімко почали розвивати насіннєвий напрямок. Після виробництва продуктів з насіння конопель, яке не містило ТГК, під час реалізації виявилось, що в продукції після переробки підвищився рівень тетрагідроканабінолу. 

Причина полягала у збиранні конопель комбайном. Насіння не накопичує наркотичних речовин, але вміст ТГК у листі складає 0,2-0,3%. При контакті насіння з листям відсоток цієї речовини накопичується в продукції і зростає. Волоски з листків прилипають до насіння конопель, і потім, під час обробки, речовина опиняється всередині насіння. В результаті продукцію кількох компаній у Європі було знищено поліцією після проведення аналізу.

«Тому вони звертаються сьогодні до наших українських сортів, бо українські сорти — це гарантія того, що їх можна переробляти і подібної проблеми не виникне. Адже нам вдалося вивести сорти з 0% вмістом ТГК», — каже Ірина Лайко. 

Захист та технологія сівби конопель

Обробка і протруювання насіння конопель перед сівбою є стандартною —  як і для всіх культур. Наступним важливим етапом в захисті рослин конопель від шкідників є боротьба з основним ворогом — стебловим метеликом. Цей шкідник шириться як у посівах кукурудзи, так і у коноплях. Але уникнути цієї проблеми можна шляхом обробки конопель, коли вони ще невисокі — близько 50-70 см. 

Ірина Лайко каже, що для захисту конопель можна використовувати препарати, які не є такими дорогими, як інсектициди, що використовуються для кукурудзи. Головна мета — захистити коноплі протягом двох тижнів. З цим добре справляються звичайні інсектициди, що й проти колорадського жука.

А от густота висіву конопель прямо залежить від того, який напрямок обере аграрій: 

«Наприклад, якщо ви сієте коноплі на насіння, то ви можете посіяти широкорядним способом близько 15-18 кг/га, що становить близько 0,8-1 млн насінин на га. Але якщо ви плануєте вирощувати коноплі для волокна, то потрібно більше рослин. Тут потрібно близько 3,5 млн рослин на гектар, щоб отримати якісне волокно. У цьому випадку кожна рослина повинна мати діаметр близько 6-8 мм, щоб забезпечити формування великої кількості волокон в кожному стеблі», — говорить вчена.

Збирати коноплі можна звичайним клавішним комбайном

Ірина Лайко розповіла, що  в Інституті луб’яних культур розробили технологію вирощування, в якій можна застосовувати техніку, що працює і на інших культурах. В ній потрібен звичайний клавішний комбайн, класичний, який збирає і зернові культури. Такий комбайн збирає близько 25 га конопель на день. 

«Є деякі проблеми з сушінням. Тобто якщо у вас залишаються стебла, що ви з ними будете робити? Отож головне —  це правильно організувати цей ланцюжок роботи з переробними підприємствами», — наголошує Сергій Ткаченко. 

Спектр переробки стебел досить великий, тому варіантів збуту є достатньо. Навіть відходи конопель можуть використовуватися як енергетичний ресурс, тому що енергетичний потенціал пелет, які можна зробити з цих відходів, прирівнюється до м’яких порід дерев. І господарство можна перевести повністю на таке опалення, якщо засіяти частину земель коноплями.

Сергій Ткаченко додав, що в Європі збирання конопель проходить за допомогою більш спеціалізованої техніки, однак все не так складно.

«Є комбайни, в яких внизу є ніж, як в силосного Claas Jaguar, який зрізає стеблину, перед цим жатка зрізає насіння і подає його в бункер. Ми ще до цього не дійшли. Але одне підприємство на Житомирщині вже інвестує кошти у 6 таких комбайнів. Проте можна піти простішим шляхом. У Прибалтиці я бачив гібридний комбайн Claas Lexion з 9-метровою жаткою, який за день збирає 50 га конопель», — розповідає науковець.

При збиранні ж насіння конопель клавішним комбайном треба підняти жатку на 1,5 м (за наявності спеціального механізму можна підняти і вище, тоді на полі лишається більше трести). Варто зазначити, що при цьому стиглість рослин має бути 60-65%, тобто фактично зрізаються ще зелені стебла. І це ключове, адже якщо запізнитись зі збиранням і коноплі достигнуть повністю, то далі, як каже Сергій Ткаченко, «її можна лише сокирою по одному стеблу вирубувати». Тому, аби не було таких ситуацій, в господарствах на кожні 100 га має бути один комбайн, попереджає вчений.

Тобто зерно збирається з високою вологістю — близько 25%, а потім, не чекаючи наповнення бункера і зігрівання, малими партіями вивозиться з поля на сушку або навіть просто розстилається і досушується на асфальті.

Коли зерно зібране, стебла можуть бути в полі до весни. Після сходження снігу та просихання, рослинна маса, яка пройшла за зиму процес мацерації, згрібається трактором з граблями у валок. Потім по валку достатньо пройтись звичайним водоналивним котком з навареними кутниками, після чого пресом-підбирачем зібрати врожай трести. 

© Ірина Кошкіна, Kurkul.com, 2024 р.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Кошик